قیس الخزعلی: دشمنان عراق روی یک جنگ داخلی کار کردند

به گزارش ایرنا از تارنمای المسله عراق، قیس الخزعلی افزود: آنچه رخ داد حضور گروه‌های مسلح در اکثر استان‌های مرکزی و جنوبی بود که این گروه‌ها از انواع سلاح‌ها استفاده کردند و باعث ایجاد رعب و وحشت در میان شهروندان شدند.

دبیرکل جنبش عصائب اهل حق اضافه کرد، برخی از این گروه‌ها، میادین نفتی استان‌های بصره و ناصریه را محاصره کردند که این امر یک تهدید اقتصادی به شمار می‌رود.

خزعلی همچنین گفت: مصطفی الکاظمی نخست وزیر عراق به عنوان فرمانده کل نیروهای مسلح به وظیفه خود عمل نکرد. به نیروهای امنیتی دستور داده شد تا بر خلاف وظیفه‌ای که دارند اقدام به ایجاد هرج و مرج کنند تا این اقدام بهانه‌ای برای تداوم دولت فعلی شود اما به لطف آگاهی مردم این امر به نتیجه نرسید.

وی با بیان اینکه دوشنبه شب و امروز (سه‌شنبه) بدترین شب و روزی بود که از سال ۲۰۰۳ بر ما گذشت، افزود: به مرحله تهدید نهاد حاکمیت رسیدیم. باید کسانی که قانون شکنی کردند مجازات شوند همچنین رسانه‌های مشخصی آتش بیار معرکه بودند.

دبیرکل عصائب اهل حق در پایان گفت: پارلمان و دولت تعطیل شده است که می‌بایست جلسات پارلمان برگزار و تشکیل دولت در چارچوب قانون اساسی انجام شود.

دوشنبه حامیان جریان صدر درپی اعلام کناره‌گیری مقتدی صدر از دنیای سیاست اقدام به یورش به کاخ ریاست جمهوری و نخست وزیری عراق در منطقه سبز بغداد کردند و طبق گزارش‌های غیر رسمی طی درگیری در این منطقه چند صد تن کشته و مجروح شدند.

رهبر جریان صدر روز سه‌شنبه در کنفرانس مطبوعاتی در نجف اشرف از ملت عراق بابت اتفاق‌های پیش آمده معذرت‌خواهی کرد و از هوادارانش خواست تا اطراف منطقه سبز در مرکز بغداد را ترک کنند.

مقتدی صدر در ادامه سخنان خود خواستار عقب‌نشینی طرفدارانش از منطقه سبز بغداد شد و تصریح کرد: «در عرض یک ساعت طرفداران صدر باید از اطراف منطقه سبز و پارلمان عقب نشینی کنند و گرنه من از جریان صدر تبری می‌جویم.»

وی تأکید کرد: جریان صدر یک ساختار منضبط و مطیع است و اگر تا یک ساعت دیگر همه از منطقه سبز عقب‌نشینی نکنند، من اعلام برائت می‌کنم و اگر اطاعت نکنند، موضعی دیگر خواهم گرفت.

رهبر جریان صدر عراق افزود: من یک شهروند عراقی هستم و دیگر در سیاست دخالت نمی‌کنم و کناره گیری من از سیاست، یک کناره گیری شرعی براساس موضع مرجعیت دینی است.

مقتدی صدر گفت که صرف‌نظر از اینکه چه کسی این فتنه را آغاز کرده، من از مردم عراق بابت اتفاقاتی که افتاده است، عذرخواهی می‌کنم.

وی کناره گیری و عزلت خود از سیاست را نهایی و حتمی دانست و خطاب به هوادارانش در منطقه سبز بغداد، افزود: عقب نشینی کنید و من دیگر حتی تظاهرات مسالمت آمیز نمی‌خواهم.

دیدگاهتان را بنویسید