۲۱۷ طرح عمرانی در سفر ریاست جمهوری به کهگیلویه و بویراحمد مصوب شد

به گزارش ایرنا، علی شهابی نسب روز سه شنبه در نشست خبری با خبرنگاران کهگیلویه و بویراحمد در یاسوج اظهار داشت: ۱۱۰ میلیارد تومان سرمایه گذاری، هزار و ۴۸۶ میلیارد تومان تسهیلات بانکی مصوبه اولیه سفر بوده که به استان ابلاغ شده است.

وی افزود: متمم سفر ریاست جمهوری هم به مبلغ سه هزار میلیارد تومان در دست اقدام است.

رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی کهگیلویه و بویراحمد تصریح کرد: اعتبارات متمم سفر ریاست جمهوری عمدتا در مناطق محروم استان در حوزه راه، آب، جاده، گاز، کشاورزی، بهداشت، آموزش، برق، مجتمع های فرهنگی هزینه خواهد شد.

شهابی نسب ابراز داشت: امسال در هفته دولت ۴۷۳ پروژه عمرانی کلنگ‌زنی و افتتاح شد که از این تعداد ۳۱۴ پروژه افتتاح و ۱۵۹ پروژه هم کلنگ‌زنی شد.

وی ادامه داد: این پروژه‌ها در زمینه‌های مختلف مثل راه، آب، برق ، آموزش، ورزش، کشاورزی، بهداشت و درمان، عمران شهری و از این قبیل بودند.

رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی کهگیلویه و بویراحمد عنوان کرد: حدود ۲ هزار میلیارد تومان برای این پروژه‌ها هزینه شده است.

شهابی نسب تاکید کرد: روز گذشته در سفر وزیر کشور به استان کارخانه بازیافت یاسوج، ۵ کیلومتر کمربندی شهر یاسوج و کارخانه کولر گازی افتتاح شدند و ۱۸ روستا در دهدشت آبرسانی شدند.

وی ابراز داشت: پروژه‌هایی در گچساران و باشت کلنگ‌زنی و هنرستان بزرگی در باشت افتتاح شد که یک پروژه بسیار مهم بود.

شهابی نسب گفت: ۶ کیلومتر جاده ( بزرگراه) کوپن تا بوستان باشت با اعتبار ۴۰۰ میلیارد تومان کلنگ زنی شد.

رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی کهگیلویه و بویراحمد گفت: این سازمان متولی راهبری توسعه استان است و تمام مسائل توسعه ای استان را رصد می کند.

وی افزود: ۱۲ جلسه شورای برنامه‌ریزی در مدت یک سال اخیر برگزار شده که مسائل بودجه‌ای و حتی غیربودجه‌ای در آن شورا بحث شده است.

شهابی نسب عنوان کرد: در بحث تخصیص اعتبارات نیز ۱۳ جلسه کمیته تخصیص برگزار شده است.

وی عنوان کرد: موافقت‌نامه اعتبارات طرح‌ های عمرانی، ۶۲۶ طرح در استان مبادله شد.

رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی کهگیلویه و بویراحمد تاکید کرد: موافقت نامه این تعداد طرح عمرانی بین این سازمان و ۷۰ دستگاه اجرایی در قالب یک هزار و ۴۵۰ پروژه عمرانی مبادله شد.

وی عنوان کرد: یکی از اقدامات شاخص که در این دولت انجام گرفت اخذ مجوز ماده ۲۳ طرح‌های بسیار مهم استان بوده است.

شهابی نسب تصریح کرد: این طرح‌ها شامل فاضلاب شهر باشت، فاضلاب شهر لنده، فاضلاب جنوب شهر یاسوج، طرح ملی احداث و بهسازی مسیر پل بریم در باشت، چرام، چارروسا، دیشموک، باغملک بوده است.

رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی کهگیلویه و بویراحمد گفت: طرح ملی احداث و بهسازی مسیر پل بریم در باشت، چرام، چارروسا، دیشموک، باغملک دو سال در حال مطالعه بود. این طرح نزدیک ۷۰ میلیارد تومان اعتبار دارد که از باغملک آغاز و در باشت تمام می‌شود.

وی عنوان کرد: چهارخطه کردن خیرآباد دهدشت و سد مخزنی سقاوه در منطقه مارگون نیز از دیگر طرح‌هایی هستند که مجوز ماده ۲۳ آنها ظرف یک سال اخذ شد.

شهابی نسب گفت: سد آبریز هم مجوز زیست محیطی گرفته و در حال تکمیل مطالعات فنی است و مطالبه به حق مردم است.

وی ادامه داد: جاده ۱۳۶ کیلومتری پاتاوه دهدشت افتتاح غیر رسمی شده و محل تردد مردم استان است.

رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی کهگیلویه و بویراحمد تاکید کرد: ۲ کیلومتر آن در لوداب باقی مانده که تا پایان شهریور اتمام و با تکمیل تونل پایانی آن تا پایان سال، در عید ۱۴۰۲ با حضور مقامات کشوری، این جاده رسماً افتتاح خواهد شد.

شهابی نسب عنوان کرد: این جاده به قیمت امروز حدود ۱۰ هزار میلیارد تومان برای جاده پاتاوه به دهدشت سرمایه‌گذاری شده است.

رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی کهگیلویه و بویراحمد بیان کرد: سد تنگ سرخ بر اساس گزارش وزارت نیرو بالای ۴۰ درصد پیشرفت داشته است.

وی تصریح کرد: پیشرفت فیزیکی این طرح سرعت گرفته و پیش‌بینی می شود تا یک سال و نیم دیگر آبگیری شود و این سد، مورد تاکید ریاست جمهور بود.

شهابی نسب گفت: اعتبارات استان در سال ۹۹ حدود ۶۹۶ میلیارد تومان بوده که در سال ۱۴۰۰ به یک هزار و ۲۷۲ میلیارد تومان رسیده است.

رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی کهگیلویه و بویراحمد تصریح کرد: اعتبارات سال ۱۴۰۱ به یک هزار و ۶۰۰ میلیارد تومان افزایش یافته است.

وی افزود: درصد رشد اعتبارات ۱۴۰۰ نسبت به ۱۳۹۹، ۸۳ درصد بوده است.

رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی کهگیلویه و بویراحمد عنوان کرد: اعتبارات سال ۱۴۰۱ نسبت به ۱۳۹۹، ۱۳۷ درصد و ۱۴۰۱ نسبت به سال ۱۴۰۰، ۳۰ درصد رشد داشته است.

شهابی نسب تصریح کرد: کهگیلویه و بویراحمد حدود ۲/۵ درصد سهم اعتبارات کشور را دارد.

وی ادامه داد: در صورتی که جمعیت و وسعت استان کمتر از یک درصد است. محرومیت و نفت‌خیز بودن دو دلیل عمده توجه به کهگیلویه و بویراحمد در بحث اعتبارات است.

رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی کهگیلویه و بویراحمد تاکید کرد: استان از لحاظ رتبه بودجه بین ۱۷ تا ۱۹ در میان ۳۱ استان کشور است.

شهابی نسب تصریح کرد: استان از لحاظ جمعیت، رتبه ۲۹ و به لحاظ وسعت استان ۲۷ کشور است.

رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان گفت: سال ۱۳۹۹ کل تخصیص نقدی که وارد استان شد ۴۷۷ میلیارد تومان بود.

وی عنوان کرد: اما در سال ۱۴۰۰ به یک هزار و ۳۶۰ میلیارد تومان افزایش یافته است.

شهابی نسب ادامه داد: یکی از دلایل آن این بوده که سال گذشته ۶۳۴ میلیارد تومان از محل سفر ریاست جمهوری به پروژه‌های استانی تزریق شد.

وی تاکید کرد: علت دیگر آن، ۴۹۶ میلیارد تومان اعتبار پروژه‌های محرومیت‌زدایی بود که امسال به ۵۴۱ میلیارد تومان رسیده است.

رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی کهگیلویه و بویراحمد بیان کرد: در زلزله سیسخت هم اعم از اعتبار و تسهیلات نزدیک ۸۰۰ میلیارد تومان تخصیص داده شد.

شهابی نسب افزود: یکی از عملکردهای خوب دولت اتفاقاتی است که در تبصره ۱۸ و ۱۶ رخ داد.

وی عنوان کرد: در تبصره ۱۶، هزار و ۲۸۶ میلیارد تومان منابع تسهیلات بانکی به استان ابلاغ شد.

رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی کهگیلویه و بویراحمد تاکید کرد: در تبصره ۱۸ دو هزار و ۲۰۰ میلیارد تومان برای استان پیش‌بینی شد که از این میزان، ۹۶۰ میلیارد تومان در بخش مسکن است و حدود ۱۲۰۰ میلیارد تومان هم مربوط به بحث اشتغال است.

شهابی نسب تصریح کرد: در شورای برنامه‌ریزی این اعتبار، توجیه شهرستانی و دستگاهی شد که البته با اشاره به اینکه طرح‌های بسیار خوبی در استان وجود دارد، یک قطعه از بزرگراه یاسوج – بابامیدان – گچساران – بهبهان توسط وزیر کشور کلنگ‌زنی شد.

وی ادامه داد: بزرگراه یاسوج – سمیرم هم در دست اجراست. یاسوج به شیراز هم یکی از بزرگراه‌هاست که این طرح نیز در دست اجراست.

رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی کهگیلویه و بویراحمد افزود: با افتتاح این پروژه‌ها در چند سال آینده کهگیلویه و بویراحمد تبدیل به یکی از پرترافیک‌ترین استان‌های کشور خواهد شد.

وی با اشاره به پروژه‌های حوزه آب، عنوان کرد: در بخش آب یک پروژه بزرگ دشت امام زاده جعفر و باشت بوده که در دست اجراست.

شهابی نسب ابراز داشت: آبرسانی به شهر دهدشت و آبرسانی به لیکک از سد کوثر نیز شامل می شوند که تا پایان سال به بهره‌برداری می‌رسد.

رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی کهگیلویه و بویراحمد عنوان کرد: سد سقاوه هم امسال عملیات اجرایی آن آغاز می‌شود و اعتبار آن ۴۰ میلیارد تومان است.

شهابی نسب بیان کرد: چنانچه کلنگ پروژه آبریز هم زده شود، استان تبدیل به یک کارگاه عمرانی می‌شود.

وی ادامه داد: پتروشیمی گچساران تا پایان سال و پتروشیمی دهدشت تا پایان دولت افتتاح می‌شود.

رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی کهگیلویه و بویراحمد عنوان کرد: بیمارستان بهمئی به زودی افتتاح و سه بیمارستان چرام، سی سخت و لنده در دست اجرا هستند.

شهابی‌نسب تصریح کرد: طرح آمایش سرزمین تصویب و به همه دستگاه‌های اجرایی ابلاغ شد، اما نیاز به بازنگری دارد.

وی گفت: مطالعه طرح تدوین اشتغال ۴۵۵ روستای استان نیز به پایان رسید.

رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی کهگیلویه و بویراحمد اضافه کرد: توانستیم نرخ بیکاری استان را کاهش دهیم. بر اساس آمار، نرخ بیکاری به ۱/۹ رسیده است.

وی تاکید کرد: کهگیلویه و بویراحمد به لحاظ نرخ بیکاری رتبه ۱۵ را در کشور دارد.

وی افزود: جمعیت شاغل استان در سال ۱۳۹۹، ۱۶۳ هزار نفر و در سال ۱۴۰۰، ۱۶۷ هزار نفر بوده است. جمعیت بیکار استان نیز ۱۶ هزار و ۸۰۰ نفر است.

شهابی‌نسب گفت: با اجرای طرح‌ها و پروژه‌ها در کهگیلویه و بویراحمد، این جمعیت بیکار هم به کار گرفته می‌شوند.

دیدگاهتان را بنویسید