۳۰۰ میلیارد ریال برای طرح‌های محیط‌زیستی چهارمحال و بختیاری اختصاص یافت

سعید یوسف‌پور روز سه‌شنبه در نشست با خبرنگارانی تاکید کرد: بارش‌های مونسون در این استان همچنین به پوشش‌های گیاهی، خاک و عناصر دیگر مرتبط با محیط زیست خسارت‌هایی وارد کرده که تاکنون به‌طور دقیق برآورد نشده است و جاری شدن سیل اخیر ۷۵ میلیارد ریال به زیرساخت‌های محیط زیست این استان خسارت وارد کرد.

یوسف‌پور تصریح کرد: هم‌اکنون در حوزه محیط زیست چهارمحال و بختیاری ۲۹ شهرک و ناحیه صنعتی با یک‌هزار و ۵۰۰ واحد صنعتی و کشاورزی وجود دارد که از این تعداد فقط چهار شهرک صنعتی در شهرکرد، سامان بروجن و چلگرد تصفیه‌خانه فاضلاب دارد.

وی سرانه تولید پسماند در چهارمحال و بختیاری را ۷۲۵ گرم در ۲۴ ساعت دانست و یادآور شد: مجموع پسماند تولیدی استان ۲۵۰ تن در شبانه‌روز است و سالانه ۹۴۵ تن سالانه پسماند در بیمارستان‌ها و بخش خصوصی و همچنین سالانه ۱۰۰ هزار تن پسماند عادی و ۱۴۰ تن پسماند ویژه کشاورزی در استان تولید می‌شود.

سرپرست اداره‌کل حفاظت محیط زیست چهارمحال و بختیاری اظهار داشت: در پنج ماهه امسال ۸۷۳ استعلام در استان انجام شد که به‌دنبال آن ۵۳۴ مجوز احداث و ۹۱ جواز بهره‌برداری صادر شده است.

وی با اشاره به وجود ۴۳۲ گونه جانوری در حوزه محیط طبیعی و تنوع زیستی چهارمحال و بختیاری گفت: از این تعداد ۲۹۸ گونه پرنده، ۴۶ گونه پستاندار، چهار گونه دوزیست، ۵۰ گونه خزنده و بقیه مربوط به سایر گونه‌های جانوری است.

یوسف‌پور به وجود ۱۹۴ هزار هکتار عرصه تحت حفاظت محیط‌زیست چهارمحال و بختیاری برابر ۱۱.۸ درصد مساحت استان اشاره و تاکید کرد: هم‌اکنون سه منطقه شکار ممنوع با ۵۵ هزار هکتار وسعت در بام ایران وجود دارد.

وی با اشاره به وجود هشت تالاب کوهستانی با سه هزار و ۸۵ هکتار در چهارمحال و بختیاری افزود: ذخیره‌گاه زیست‌کره تنگ‌صیاد به سبزکوه در این استان ۵۳۰ هزار هکتار برابر ۳۲ درصد مساحت استان وسعت دارد.

سرپرست اداره‌کل حفاظت محیط زیست چهارمحال و بختیاری به وجود ۱۹ سازمان مردم‌نهاد (سمن) با فعال بودن تنها ۹ تشکل در استان اشاره و تاکید کرد: وضعیت استان هم‌اکنون در منابع آب زیرزمینی و ریزگردها شرایط بحرانی قرار دارد که زنگ خطر جدی است.

وی با اشاره به خشکسالی‌ها، فرونشست زمین و خطر مرگ آب‌خوان‌ها افزود: نبود مدیریت در مصرف منابع آب تبعات جبران‌ناپذیری برای محیط زیست و مردم دارد.

یوسف‌پور بی‎‌توجهی به تغییر اقلیم، آبخیزداری، چرای غیرمُجاز دام در عرصه‌های طبیعی را عامل فرسایش بیشتر خاک و بدتر شدن شرایط کنونی اعلام و تصریح کرد: هم‌اکنون فرسایش خاک در برخی مناطق استان به ۴۵ تن در هکتار می‌رسد و منابع گیاهی، خاک و آب از دست می‌رود.

وی با اشاره به نهایی شدن چهار مرحله از مجموع پنج گام مرتبط با احیای تالاب گندمان از سال ۱۳۹۰ تاکنون یادآور شد: این تالاب جزو تالاب‌های مطلوب کشور شده است و تلاش برای ثبت جهانی آن در کنوانسیون رامسر ادامه دارد.

سرپرست اداره‌کل حفاظت محیط زیست چهارمحال و بختیاری دانش بومی در سطح کشور را از ضرورت‌های توسعه دانست و اظهار داشت: همایش ملی یا بین‌المللی دانش بومی سال آینده با هدف شناسایی تنش بومی در حوزه محیط زیست استان سال آینده به میزبانی شهرکرد برگزار می‌شود.

وی حوزه مشارکت مردمی محیط زیست را ضعیف و دغدغه‌مندی مردم در این بخش را ضروری برشمرد و گفت: طرح تسهیل‌گران حوزه محیط زیست در استان به‌زودی فعال می‌شود و در هر شهر و روستا حداقل یک تسهیل‌گر فعالیت می‌کند.

یوسف‌پور به تشکیل و فعال شدن خانه محیط زیست در لردگان اشاره و تاکید کرد: خانه محیط زیست به‌زودی در تمامی شهرها و روستای استان با اولویت مراکز شهرستان‌ها تشکیل و فعال می‌شود تا در قالب اتاق فکر از ظرفیت‌های برون‌سازمانی برای حفظ محیط‌زیست بهره‌گیری شود.

وی افزود: شرایط توپوگرافی، سطح آب‌های زیرزمینی، دره‌ها و مکان‌های آبخیز در چهارمحال و بختیاری باعث شده تا مکان استاندارد برای دفع پسماند در این استان وجود نداشته باشد و همین عامل تفکیک از مبدأ با هدف جلوگیری از منابع آب و خاک و پیشگیری از گسترش بیماری‌ها را ضروری کرده است.

سرپرست اداره‌کل حفاظت محیط زیست چهارمحال و بختیاری تصریح کرد: حضور دام در مناطق تحت مدیریت محیط زیست از دیگر چالش‌ها در استان است که بی‌توجهی به آن زحمات و تلاش‌های ۵۰ سال گذشته در این حوزه را از بین می‌برد.

وی در خصوص وضعیت زیست‌محیطی سد باباحیدر شهرستان فارسان گفت: این سد ملاحظات زیست‌محیطی را رعایت می‌کند.

یوسف‌پور به انجام اقداماتی از سوی شرکت آب منطقه‌ای چهارمحال و بختیاری در سال‌های گذشته برای جابه‌جایی زباله‌های محدوده مخزن سد باباحیدری شهرستان فارسان اشاره و تاکید کرد: سنگ بستر این سد آهکی است و باید قبل از آب‌گیری بتُن‌ریزی و از نبود هرگونه زیان برای محیط زیست اطمینان حاصل شود.

به گزارش ایرنا، چهارمحال و بختیاری با ۱۰ شهرستان نزدیک به یک میلیون نفر جمعیت دارد.

دیدگاهتان را بنویسید