ایستگاه هواشناسی فرودگاه سمنان دهه فجر به بهره‌برداری می‌رسد

ایرج مصطفوی روز چهارشنبه در گفت و گو با ایرنا، ابراز داشت: بالغ بر ۱۵ میلیارد ریال برای ساخت ایستگاه هواشناسی فرودگاه سمنان هزینه شد و پنج میلیارد ریال دیگر اعتبار لازم است.

وی ادامه داد: اکنون پیشرفت فیزیکی احداث ایستگاه هواشناسی فرودگاه سمنان در حدود ۹۸ درصد است و با تامین اعتبار دهه فجر افتتاح خواهد شد.

وی ادامه داد: راه‌اندازی ایستگاه هواشناسی خودکار (دیتا لاگر ) در فرودگاه سمنان دنبال می‌شود، در این ایستگاه به صورت دیجیتال داده‌های هواشناسی را بدون دخالت عوامل انسانی ثبت می‌کند.

مدیرکل هواشناسی استان سمنان گفت: ایستگاه‌های هواشناسی خودکار در فرودگاه قادر به سنجش شاخص‌های مهم مانند تعیین جهت وزش باد، دما، رطوبت، فشار، میزان بارندگی و میزان تشعشع است.

وی یادآور شد: شاخص‌های مورد نظر در تعیین وضعیت آب و هوایی در ایستگاه‌های هواشناسی خودکار از طریق سنسور نصب شده روی دکل ثبت و به مرکز داده‌ها مخابره می‌شود، که در این روش خطای انسانی کمترین میزان است.

مدیرکل هواشناسی استان سمنان بیان کرد: فرودگاه به عنوان یکی از زیرساخت‌های حمل و نقل با تسهیل و تسریع در سفر نقشی مهم در رونق گردشگری و جذب سرمایه‌گذار و رونق اقتصادی دارد و تکمیل ایستگاه هواشناسی به عنوان زیرساخت فرودگاه سمنان نیز به عنوان یک مطالبه مردمی و محور توسعه در حال انجام است.

دیدگاهتان را بنویسید