۵۲ درصد ظرفیت سدهای البرز خالی است

داوود نجفیان روز یکشنبه به خبرنگار ایرنا گفت: میزان ذخیره آب سد کرج نسبت به مدت مشابه سال قبل ۲۵ درصد و سد طالقان نیز هشت درصد کاهش را نشان می‌دهد.

این مسوول با اشاره به پیش به پیش بینی ها در خصوص کم بارشی در ماه های مهر و آبان سال جاری از مردم خواست در مصرف آب صرفه جویی کنند تا استان البرز بیش از پیش دچار بحران آب نشود.

نجفیان اظهار داشت:بر اساس پیش بینی های آذر ماه سال جاری بیشترین بار بارشی را در استان البرز خواهیم داشت .

وی با بیان اینکه به علت افزایش مصرف و کاهش بارش ها ذخایر سدهای استان کاهش چشمگیری یافته است ،‌گفت: مشترکان اعم از صنعت، کشاورزی ، خانگی و امثال آن باید صرفه جویی در مصرف به کاهش تنش آبی کمک کنند.

نجفیان یاد آور شد: در زمان حاضر بیشتر مناطق کشور با کمبود و تنش آبی مواجه است و استان البرز هم جدا از این مقوله نیست.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای استان البرز در بخشی دیگر ازسخنانش با اشاره به اینکه چند طرح های آبرسانی درحال اجرا است ،‌ بیان داشت: در ضلع غربی البرز طرح آبرسانی رینگ سراسری را احداث می کنیم و آبفای استان البرز نیز طرح‌های آبرسانی و پروژه‌های تامین آب را با جدیت پیگیری می کند.

وی تاکید کرد: تلاش ها براین است تا ۲ سال آینده در استان البرز نقاطی که با چالش های بیشتری روبرو هستند مشکل رفع شود.

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای البرز افزود: سفره های زیر زمینی استان همچنان به صورت سالانه ۷۰ سانتی متر کاهش منابع آبی دارند و با توجه به خشکسالی‌ها ممکن است در برخی نقاط استان حادتر شود.

نجفیان اظهار امیدواری کرد که زمستان خوبی داشته باشیم و پیش‌بینی کم بارش پاییز محقق نشود تا با مشکلات بیشتری در این زمینه مواجه نشویم.

وی یاد آورشد: الگوی مصرف مشترکان اکنون خیلی عوض شده و اضافه بار داریم ضمن اینکه این منابع در گذشته بوده و خیلی تغییر نکرده است و در بخش های کشاورزی ،‌صنعت و شرب اضافه بار مصرف شاهد هستیم .

این مسوول بیان داشت: البرز به لحاظ جمعیت خاص است و حدود سه میلیون نفر با ظرفیت اقامتگاه دوم بوده و اواخر هفته جمعیت استان های مجاور و تهران در البرز داریم که نیازهای آبی استان تشدید می شود و این جمعیت شناور آخر هفته ها مصرف آب البرز را بالا می برد.

ظرفیت سد کرج ۱۸۰ میلیون متر مکعب است و سد طالقان ۴۲۰ میلیون متر مکعب است که هر ۲ سد اکنون ۴۸ درصد ظرفیت آنها پر است.

دیدگاهتان را بنویسید