اردوغان: حل موضوع هسته ای ایران به دیپلماسی نیاز دارد

به گزارش ایرنا به نقل از شبکه الجزیره، رجب طیب اردوغان در مجمع عمومی سازمان ملل متحد افزود: در مبارزه با تروریسم کوتاهی نمی کنیم و هر کاری که بتوانیم برای بازگشت سوری ها به کشورشان انجام می دهیم.

وی از شورای امنیت خواست برای تحقق صلح و عدالت و رفاه بهتر عمل کند و به وظیفه خود برای رساندن کمک های انسانی به شمال غرب سوریه عمل کند.

او گفت که تلاش های زیادی برای حل و فصل درگیری ها کردیم و بحران سوریه نیز راه حل مسالمت آمیز دارد.

اردوغان یونان را به اخراج غیرقانونی و خشونت آمیز پناهندگان متهم کرد.

وی با بیان اینکه باید به دنبال راه حل های دیپلماتیک، منصفانه و قابل اجرا بود، گفت: سازمان ملل متحد باید راه حل هایی برای جهانی عادلانه تر ارائه کند.

رئیس جمهوری ترکیه درباره بحران اوکراین گفت: این جنگ پیروز و برنده ای ندارد و درگیری گسترده تر می شود.

اردوغان اضافه کرد: تمام تلاش خود را برای پایان جنگ در اوکراین به کار می بندیم و تلاش های دیپلماتیک فشرده ای انجام دادیم و به توافقنامه استانبول برای صادرات غلات دست یافتیم.

وی افزود: یک پنجم ساکنان جهان همچنان با فقر و گرسنگی دست و پنجه نرم می کنند.

اردوغان درباره موضوعات داخلی کشورش نیز گفت: از حقوق خود در دریای اژه و شرق مدیترانه دفاع می کنیم و از اتحادیه اروپا می خواهیم که چشم خود را بر تخلفات یونان نبندد.

وی با ابراز امیدواری نسبت به برقراری صلح و آرامش در کشمیر افزود: جمهوری آذربایجان و ارمنستان نیز می توانند به صلح دست یابند.

رئیس جمهوری ترکیه درباره برنامه هسته ای ایران نیز گفت: برای حل و فصل برنامه هسته ای ایران به دیپلماسی و گفت و گو نیازمندیم.

اردوغان بیان کرد: جامعه جهانی باید پناهندگان فلسطینی و انروا کمک کنند و شهرک سازی های غیرقانونی باید متوقف شود و درگیری فلسطینی – اسرائیلی با راه حل دو کشوری حل و فصل شود.

وی درباره بحران لیبی نیز گفت: باید یک انتخابات عادلانه و معتبر برگزار شود تا ثبات در این کشور برقرار شود.

اردوغان نسبت به افزایش تبعیض نژادی، نژاد پرستی و اسلام هراسی ابراز نگرانی کرد.

دیدگاهتان را بنویسید