تربیت نسل جدید کشاورزان باید به سمت علوم دانش بنیان باشد

به گزارش ایرنا، سیدمجتبی خیام نکویی روز چهارشنبه در آیین افتتاح همزمان ۱۸ هنرستان کشاورزی در سراسر کشور که در کاشان برگزار شد، گفت: بخش کشاورزی کشور هم اکنون بیش از ۴ میلیون و ۳۰۰ هزار نفر بهره‌بردار دارد که میانگین سنی آنها بالاتر از ۵۳ سال است.

وی تصریح کرد: این زنگ خطر برای امنیت غدایی کشور است و اگر ما بدنبال تامین این امنیت و تولید مواد غذایی در داخل کشور هستیم، نیاز به تربیت نسل آینده کشاورزان که بتواند با بکارگیری دانش جدید، کشاورزی را به معنای واقعی کلمه دانش بنیان کنند، خواهیم داشت.

معاون وزیر جهاد کشاورزی با اشاره به افتتاح همزمان ۱۸ هنرستان کشاورزی در سراسر کشور، اظهار داشت: با راه اندازی این تعداد، در مجموع ۴۲ هنرستان در سراسر کشور با ورودی هزار و ۵۰۰ دانش آموز با موضوع کشاورزی داریم.

وی هدف از این افتتاح را تقویت و توسعه بخش کشاورزی در سراسر کشور دانست و بیان کرد: دورنمای وزارتخانه تربیت و تحویل ۱۵۰۰ کشاورز خبره و تحصیل کرده به عرصه واقعی کشاورزی یعنی مزرعه و دامپروری است.

رئیس سازمان تحقیقات آموزش و ترویج کشاورزی همچنین به دانش آموزان ورودی این هنرستان ها گفت: این دانشی که امروز به شما منتقل می شود، حاصل آخرین علوم روز، تجربیات و دانش های بومی است

وی ادامه داد: شما باید با این نگاه که فردای امنیت غذایی کشور در دستتان است و باید غذای جمعیتی حدود ۱۰۴ میلیونی در افق سال ۱۴۳۰ را تامین کنید، وارد این هنرستان شوید.

خیام نکویی با اشاره به محدودیت های منابع آب، خاک و اقلیم(گرم شدن هوا) در وضعیت کشاورزی کشور اظهار داشت: دانش آموزان این هنرستان‌ها با بتوانند به رغم تمام این محدودیت ها، بیشترین عملکرد را در سطح تولید و ارتقا دانش کشاورزی داشته باشند.

وی در پایان از بخش خصوصی و خیران خواست تا در انتقال دانش کشاورزی به نسل جدید حمایت همه جانبه کنند.

به گزارش ایرنا هنرستان کشاورزی کاشان در دو رشته تعمیر موتورهای سبک کشاورزی و تولید گیاهان دارویی و با تعداد صد و ۴۰ هنرجو در پایه های دهم، یازدهم و دوازدهم امروز افتتاح شد.

کاشان دارای ۴۷۰ باب مدرسه و جمعیت دانش‌آموزی این شهرستان در مقطع ابتدایی ۳۶ هزار و ۷۲۴ نفر، ۱۴ هزار و ۳۶۹ نفر دانش آموز دوره متوسطه اول و هشت هزار و ۱۹ نفر دانش آموز دوره متوسطه دوم است.

این شهرستان همچنین دارای ۶ هزار و ۳۰۰ هکتار زمین زراعی و ۹ هزار هکتار باغ و گلخانه است و بیش از ۱۰ هزار خانوار در بخش کشاورزی این شهرستان فعالیت می‌کنند.

شهرستان کاشان با جمعیت افزون بر ۳۶۴ هزار نفر، در فاصله نزدیک به ۲۰۰ کیلومتری شمال اصفهان قرار دارد.

دیدگاهتان را بنویسید