رییس سازمان منابع طبیعی: طرح بیابان‌زدایی از کشور در دستور کار دولت قرار دارد

به گزارش روز چهارشنبه ایرنا و به نقل از پایگاه اطلاع رسانی استانداری کرمان، عباسعلی نوبخت در نشست قرارگاه صدور اسناد مالکیت اراضی کشاورزی استان کرمان افزود: اجرای طرح کاداستر بیش از ۹۷ درصد از ۱۳۷ میلیون هکتار عرصه منابع طبیعی که در حوزه کاری مراتع و آبخیزداری کشور هستند، به اتمام رسیده است.

اختصاص بخشی از اعتبارات حقوق معادن به اجرای طرح‌های آبخیزداری

استاندار کرمان نیز در این در نشست با بیان اینکه این استان در حوزه منابع طبیعی آسیب‌پذیر است، گفت: کرمان استانی پهناوری است که در شمال آن موضوع صنعت و معدن همیشه مطرح بوده اما در قسمت‌های شرقی و جنوبی آن تولید ریزگردها زندگی همه ساکنان این مناطق را تحت تاثیر قرار داده است.

محمدمهدی فداکار با اشاره به معدنی بودن کرمان اظهار داشت: باید یک یا ۲ درصد از اعتبارات حقوق معادن برای جلوگیری از بیابان‌زدایی و آبخیزداری در اختیار این استان قرار گیرد که امیدواریم در یک برنامه پنج ساله این مشکل حل شود.

استاندار کرمان ادامه داد: واریزی حقوق معادن کرمان به کشور بیش‌ از ۶۰ درصد است بنابراین معادن ظرفیت بزرگی برای این استان به شمار می‌آیند که امیدوارم قانون بازگشت ۱۵ درصد حقوق معادن به استان کرمان هرچه سریع‌تر اجرایی شود.

وی خاطرنشان کرد: کرمان به‌ شدت نیازمند اجرای طرح‌های آبخیزداری است و متاسفانه برخی از پهنه‌ها هنوز مطالعه هم نشده که این مساله یک آسیب برای این استان به شمار می رود.

فداکار با اشاره به اینکه کرمان در معرض خشکسالی قرار دارد، بیان کرد: نیاز است از محل حقوق معادن، به اجرای طرح‌های آبخیزداری در این استان اختصاص داده شود تا از بیابان‌زایی نیز جلوگیری شود لذا دستگاه‌ها با استفاده بهینه از تجهیزاتشان به نفع استان کرمان می توانند در حل مشکلات موثر باشند.

دیدگاهتان را بنویسید